Na obrzeżach Sosnowca powstaje nowe Centrum Edukacji Ekologicznej. Już wkrótce stanie się najbardziej nowoczesnym i rozpoznawalnym punktem na mapie miasta. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji realizowana obecnie w południowej Polsce. Przebudowa Egzotarium powinna zakończyć się wiosną 2023 roku, ale już dzisiaj widać, na jak zaawansowanym etapie są prace na budowie.
Za wykonanie ślusarki otworowej odpowiedzialna jest firma Serwal z siedzibą w Krakowie. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji z aluminium. Zdecydowana większość zaprojektowanych w obiekcie konstrukcji zostanie zrealizowana na bazie systemów Aluron.
Podstawą do stworzenia przepięknej pochylonej fasady Egzotarium stał się system AF 50 w technologii słup-słup. Szeroka gama połączeń kątowych dostępna w ramach tego rozwiązania pozwala m.in. na szczelne przejście w dach, co w przypadku tego projektu odgrywało kluczową rolę. W elewację wbudowano okna odchylne systemu AF 50W. Dzięki swojej konstrukcji wyglądają jak kwatery stałe, równocześnie zapewniając możliwość otwierania i wietrzenia.
Świetliki dachowe oraz okna, które odpowiadają za zapewnienie właściwej wentylacji, firma Serwal zrealizowała z kolei w oparciu o system Aluron AF 50R. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest jego niezwykła szczelność, którą zapewnia autorski nakładkowy system szklenia. Co więcej, specjalnie dla potrzeb tego projektu uszczelki płaszczowe słupa do świetlików wykonano w całości jako jeden odcinek. Przy mniejszym świetliku jego długość wynosi 16 m, a w przypadku większego aż 36 m. Standardowo systemodawcy oferują uszczelki w hurtowych opakowaniach. Aluron jest jedynym producentem systemów aluminiowych w Polsce, który może dostarczyć uszczelki dowolnej długości. Są one bowiem produkowane właśnie przez Aluron w zakładzie produkcyjnym w Zawierciu.
Firma Serwal wykona nieizolowane termicznie konstrukcje wewnętrzne na bazie systemu ACS 50. Pozwala on na konstruowanie ścianek działowych ze słupkami jak i bezsłupkowych, w tym z możliwością szklenia centralnego.